نحوه خواندن اعداد رنگ مو

image description

نحوه خواندن اعداد رنگ مو

شاید متوجه شده باشید که رنگ مو بر روی جعبه خود اعداد مختلفی دارد. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اعداد روی رنگ مو به چه معناست؟

شاید این اعداد رنگ مو را هنگام بازدید از یک فروشگاه آرایشی و کاوش در قفسه‌های پر از رنگ مو در مارک‌ها و رنگ‌های مختلف دیده باشید. یا ممکن است قبلاً در سالن بوده باشید و آرایشگرها چیزی شبیه به این را بگویند: "ما یا یک رنگ 2/7 شروع می‌کنیم» آن‌ها به شماره‌های مختلف که به رنگ مو اختصاص داده شده اشاره می کنند. اما این اعداد رنگ مو به چه معناست؟ ما در این مقاله نگاهی دقیق‌تر می اندازیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه اعداد رنگ مو را بخوانید و بفهمید تا دقیقا بدانید که چگونه رنگ موی مورد نظر خود را بدست آورید.

سیستم شماره گذاری رنگ مو

هنگامی که اصول اولیه نمودارهای رنگ مو را بدانید، گزینه‌های رنگ خود را بهتر درک خواهید کرد و انتخاب از میان مجموعه وسیع نمونه‌های موجود آسان‌تر خواهد شد. علاوه بر این، اعداد رنگ به آرایشگران کمک می‌کند تا بفهمند چگونه رنگ‌ها و سایه‌های مناسب مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه دلخواه مشتری را با هم ترکیب کنند. این اعداد بر اساس مواد تشکیل دهنده یک رنگ موی خاص و همه عوامل جفت کننده‌ای است که به رنگ مو کمک می‌کند تا رنگ‌های خاصی تولید کند. اکثر نمودارهای مو دارای اعداد رنگ مو بر اساس نمودار بین المللی رنگ ( ICC ) هستند. با این حال، برندهای خاصی ممکن است سیستم شماره گذاری مخصوص به خود را داشته باشند، بنابراین بهتر است برند مورد نظر خود را جستجو کنید تا بدانید از کدام سیستم استفاده می‌کنند. سیستم شماره گذاری رنگ مو با اعداد یا ترکیبی از اعداد و حروف برچسب گذاری شده است.

عمق رنگ پایه

بیایید با شماره اول شروع کنیم. عدد اول عمق رنگ پایه است. این عدد نشان می‌دهد که چقدر رنگ روشن یا تیره است. هر چه عدد کمتر باشد سایه تیره‌تر و هر چه عدد بیشتر باشد روشن‌تر است.

1 مشکی

2 تیره ترین قهوه ای

3 قهوه ای تیره

4 رنگ قهوه ای

5 قهوه ای روشن

6 بلوند تیره

7 طلایی

8 بلوند روشن

9 بلوند بسیار روشن

10 روشن ترین بلوند

این نمودار رنگ شماره موی استاندارد است، چه موهای شما رنگ شده باشد یا نه. با این حال، برخی از مارک های رنگ مو نیز دارای سطح 11 و 12 هستند. اعداد کمتر به معنای رنگ‌های غنی‌تر و تیره‌تر است و نشان می‌دهد که رنگ پر از رنگدانه است. چندین قوطی رنگ را تصور کنید که در کنار هم قرار گرفته اند تا مفهوم آن را بهتر درک کنید. از آنجایی که رنگ آن غنی است، به راحتی می‌تواند موهای شما را بپوشاند. از طرف دیگر، عدد بالاتر به معنای رنگدانه‌های کمتر است، بنابراین رنگ آنقدر قوی نیست.

رنگ های پایه 8، 9 و 10 معمولاً از ژل‌های شفاف با مقدار کمی رنگ ساخته می‌شوند. علاوه بر این، رنگ‌های 11 و 12 تقریباً شفاف هستند و معمولاً به عنوان براق کننده استفاده می‌شوند زیرا کمترین تأثیر را روی رنگ فعلی مو دارند. بنابراین، اجازه دهید به مثال خود بازگردیم. 4.62 دارای پایه 4 است که در رنگ‌های طبیعی قهوه ای است و همچنان رنگ تیره محسوب می شود. همچنین ممکن است اعداد پایه تکراری مانند 33/02 را مشاهده کنید. این اعداد نشان می دهد که رنگ پایه بسیار شدید است.

همچنین، توجه داشته باشید که نمادهایی که برای جدا کردن رنگ پایه از صداها استفاده می‌شوند می‌توانند نقطه اعشار (.)، اسلش (/)، یا خط فاصله (-) باشند. بنابراین 4.62 را می توان به صورت 4/62 یا 4-62 نیز نوشت. علاوه بر این، یک عدد بدون نماد خنثی یا طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

اعداد سایه رنگ مو

اکنون که می دانید اعداد پایه مقیاس اعداد رنگ مو به چه معناست، بیایید بیشتر به عمق رنگ‌ها بپردازیم. اعداد رنگ مو معمولاً 1 یا 2 رقم بعد از پایه دارند، اما برخی دارای 3 هستند. حالا این اعداد نشان دهنده چیست؟ اینها رنگ ها یا سایه های اضافه شده در فرمول رنگ مو هستند. آن‌ها انواع رنگ‌های سرد، گرم و خنثی هستند که به رنگ موهای شما سایه خاصی می‌دهند. عددی که بعد از نماد می‌آید به سایه رنگ اشاره دارد.

.0 هیچ یک

.1 خاکستر آبی

.2 خاکستر ارغوانی

.3 طلا

.4 فلز مس

.5 چوب ماهون

.6 قرمز

.7 خاکی

.8 خاکستر مروارید

.9 خاکستر نرم

توجه داشته باشید که تعداد سایه‎ها ممکن است در برخی از برندها متفاوت باشد، اما درک رنگ‌های ممکن در دسترس می تواند به شما کمک کند با آرایشگر خود مشورت کنید که برای شما کدام رنگ مو بهترین است. به طور مثال، 6/4 گارنیر نشان دهنده رنگ قهوه‌ای است، که دارای رنگدانه‌های قرمز بیشتری است.

بازتاب رنگ

همانطور که گفته شد، عدد اولیه ممکن است با یک رقم دیگر باشد. این عدد ثانویه است. این نشان دهنده سایه‌ای است که تأثیر مستقیم کمتری روی موهای شما دارد. به این عدد ثانویه، بازتاب رنگ نیز گفته می‌شود. معمولاً زمانی که موهای شما تحت تأثیر نور خورشید قرار می‌گیرد خود را نشان می دهد. برخلاف رنگ اصلی، قدرت پوشاندن کامل رنگ اولیه موهای شما را ندارد. بنابراین به مثال برگردیم، در 4.62، شماره 2 گارنیر بنفش شرابی است. و این فرمول را کامل می کند. اکنون می‌دانیم که یک رنگ قرمز بر پایه قهوه‌ای با بازتاب رنگ‌های بنفش است.

آموزش کاتالوگ خوانی رنگ مو

اعداد و حروف رنگ مو

علاوه بر این، برخی از برندهای رنگ مو از حروف برای نامگذاری آسان رنگ مو استفاده می‌کنند. معمولاً حرف ابتدایی سایه خاص همان چیزی است که استفاده می‌شود. بنابراین چه در رنگ مو از اعداد استفاده شود یا ترکیبی از اعداد و حروف، شما می‌توانید رنگ را تعیین کنید.

رنگ های خنثی

علاوه بر این، رنگ‌های خنثی به‌راحتی در رنگ‌های مو در دسترس هستند و می‌توانید با استفاده از سیستم شماره رنگ مو به راحتی آن‌ها را تشخیص دهید. خنثی یعنی دارای مقادیر مساوی زرد، آبی و قرمز است. گرم یا خنک نیست. عدد تن برای رنگ خنثی صفر و حرف N است. بنابراین، فرض کنید که شما 2N رنگ مو دارید. این بدان معناست که رنگ قهوه‌ای بسیار تیره با تن های خنثی است و هیچ زرد، آبی یا قرمز غالبی را نخواهید دید. علاوه بر این، سایه‌های خنثی ممکن است از روشن تا تیره متفاوت باشد.

چگونه اعداد رنگ مو کمک می‌کند

به عنوان یک مشتری و علاقه‌مندان به کاتالوگ خوانی رنگ مو، دانستن آنچه در پشت اعداد موجود در نمودارهای مختلف رنگ مو نهفته است، به شما کمک می‌کند تا به نتیجه رنگ دلخواه خود برسید. از سوی دیگر، به عنوان یک آرایشگر، دانستن شماره رنگ مو برای اطمینان از اینکه می‌توانید به مشتریان کمک کنید تا رنگ مورد نظر خود را دریافت کنند، ضروری است. با تمرین و شرکت در دوره‌های آموزش رنگ و مش در فرمول بندی رنگ‌ها، شما یک رنگ پرداز چیره دست خواهید شد.

دریافت سایه خاص

سیستم شماره گذاری یک مرجع یکسان و جهانی برای همه آرایشگران ایجاد می‌کند. سیستم شماره گذاری رنگ مو به آرایشگرها زبان خاص خود را در مورد رنگ مو می‌دهد تا برای همه یکسان باشد. بنابراین وقتی یک آرایشگر 8.1 را پیشنهاد می‌دهد، آن‌ها می‌دانند که به دنبال بلوند خاکستری هستند.

فرمولاسیون رنگ مو

اعداد رنگ مو می تواند به آرایشگران کمک کند تا رنگ ها را بهتر فرموله کنند و بفهمند کدام سایه‌ها و تن‌ها با کدام رنگ موی طبیعی هماهنگ است، که دانستن آن برای به دست آوردن نتیجه رنگ مورد نظر ضروری است. با درک عمیق اعداد رنگ مو، می‌دانید که اگر رنگ خاصی می‌خواهید، کدام رنگ را اضافه کنید. بنابراین، اگر قهوه‌ای متوسط یا فوق العاده خاکستری دارید و می‌خواهید موهای بلوند مسی را رنگ کنید، باید کمی رنگ آبی را مخلوط کنید زیرا انعکاس رنگ خاکستری به اندازه کافی قوی نیست که رنگ نارنجی و قرمز را از بین ببرد.

خنثی کردن رنگ‌های ناخواسته

ترکیب رنگ‌ها و یافتن سایه‌ها و تن‌های مناسب می‌تواند مشکل باشد، اما صرف زمان برای درک رنگ مو می‌تواند به شما کمک کند نتایج دقیق‌تری کسب کنید. حالا بیایید در مورد حذف رنگ‌های ناخواسته بیشتر صحبت کنیم. با استفاده از تئوری رنگ، می‌توانید رنگ ها را خنثی کنید تا از گرم یا خیلی سرد شدن رنگ موهایتان جلوگیری کنید. به عنوان یک قانون اساسی، خنثی کردن ته رنگ مستلزم افزودن یک لحن مکمل به فرمول است.

برای رنگ مو، به یاد داشته باشید که رنگ های سرد (خاکستری) می توانند به خنثی کردن رنگ های گرم (طلایی یا قرمز) کمک کنند. و زنگ های گرم به خنثی کردن رنگ های سرد کمک می کنند. به عنوان مثال، اگر موهای بلوند می خواهید، ممکن است لازم باشد ابتدا موهای طبیعی خود را دکلره کنید. بنابراین، فرض کنید موهای خود را تا سطح 7 سفید کرده اید . متوجه خواهید شد که موهای زرد-نارنجی دارید. قدم بعدی شما ممکن است رنگ موی بژ تیره باشد، اگر بدون در نظر گرفتن تأثیر موهای زرد-نارنجی خود مستقیماً به سراغ رنگ بلوند بژ بروید، ممکن است به چیزی غیر از بلوند خنثی که می خواستید برسید.

برای تکمیل رنگ زرد-نارنجی باید رنگی با رنگ یا بازتاب ثانویه خنثی کننده پیدا کنید. از آن‌جایی که می‌خواهید رنگ‌های زرد یا نارنجی را حذف کنید، برای خنثی کردن رنگ‌های زرد و نارنجی به رنگ مو با رنگدانه‌های بنفش و آبی نیاز دارید. با توجه به چرخه رنگ ، بنفش زرد را خنثی می کند مانند آبی که رنگ نارنجی را خنثی می‌کند. اگر رنگ بلوند را با رنگ های بنفش به دست آورید، می توانید به بلوند بژ خنثی کامل برسید. ممکن است کمی پیچیده باشد، اما اگر زمان و تلاش خود را صرف کنید، می‌توانید مطمئن باشید که رنگ دقیق مورد نظر خود را دریافت خواهید کرد.

0 نظر

نظر شما

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.